Efektywność energetyczna remedium na drożejący prąd

3.6.2020
:
Efektywność energetyczna to najlepszy sposób na oszczędzanie

Choć to wydaje się nieprawdopodobne, to pomimo rosnących cen prądu można obronić się przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Większa efektywność energetyczna, własna produkcja, energooszczędne rozwiązania oraz systemy zarządzania energią to kierunek, który powinni wybrać przedsiębiorcy chcący uniknąć pułapki rosnących kosztów prądu.

Wg Eurostatuproblem rosnących cen energii dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców. W Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla odbiorców biznesowych w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowały jeden z najwyższych wzrostów w ciągu ostatniej dekady. Spowodowane jest to zwiększającymi się systematycznie kosztami wytwarzania i przesyłania energii, opłatami za emisję CO2 oraz rosnącymi podatkami.

Podwyżki cen prądu – cena prądu będzie rosła

Doroczny raport BP podaje, że w 2018 r. zużycie energii zwiększyło się w skali całego świata o 2,9 proc. i było na najwyższym poziomie od 2010 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że w najbliższych latach popyt na energię elektryczną będzie rósł dwa razy szybciej niż ogólne zapotrzebowanie na wszystkie typy energii łącznie, co doprowadzi do jeszcze większego wzrostu cen. Polska odczuje to już w tym roku. Według szacunków Business Insidera, ceny prądu dla przemysłu wzrosną nawet o 20-40 proc. Podwyżki miały mieć miejsce już w 2019 roku, ale powstrzymały je działania rządu, m.in. rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych.

Zobacz, jak na ceny prądu wpłynie rynek mocy

Efektywność energetyczna – przed drogim prądem można się obronić

Mimo, że jeśli chodzi o ceny energii, to tanio już było, istnieje kilka sposobów na obniżenie rachunków za energię. Własne elektrownie słoneczne i wiatrowe, czy wymiana urządzeń na energooszczędne wiążą się z wysokimi kosztami i nie zawsze są to przedsięwzięcia możliwe do realizacji. Trudno sobie wyobrazić, że nagle wymieniamy warte miliony linie produkcyjne na mniej energochłonne (o ile taka technologia w ogóle istnieje), czy stawiamy fotowoltaiczne farmy na ogromnych terenach, których nie mamy. Nie wyobrażamy sobie dziś również rezygnacji z technologii, które potrzebują stałego dopływu energii elektrycznej, jak np. rozwiązania chmurowe, czy edge computing. Jedynym ratunkiem przed drastycznym wzrostem kosztów i możliwym pogorszeniem konkurencyjności na rynku staje się poprawa efektywności energetycznej i dokładna kontrola energii, by kontraktować ją na warunkach dopasowanych do potrzeb oraz by móc aktywnie i skutecznie regulować jej zużycie.

Zarządzanie energią to oszczędzanie energii

Stały monitoring energii pozwoli uniknąć wielu pułapek potencjalnie zwiększających koszty. Jedną z nich jest częste podpisywanie umów na dostawę większej mocy, niż to faktycznie jest potrzebne. Wiedza o tym, ile energii i kiedy potrzebujemy pozwoli na kontraktowanie o odpowiednich parametrach i tym samym minimalizację kosztów – co często oznacza oszczędności na poziomie setek tysięcy złotych. Automatyczne, inteligentne zarządzanie urządzeniami energochłonnymi pozwala z kolei na optymalizację poboru energii i dalsze oszczędności. Np. nowoczesne systemy zarządzania energią, w zależności od budynku, pozwalają zmniejszyć rachunki za energię nawet o 40%.

ZOBACZ jak Photon Energy może pomóc twojej firmie.

Kontakt

Explore the Knowledge Hub

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím

Join our Newsletter

The copy needed. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean euismod.

Amdgkas dkagd kaghd…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy andTerms of Service apply.