Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

22.2.2021
:
Fotowoltaika. Jak wybrać firmę?

Rok 2021 rozpoczął się nie tylko tradycyjną podwyżką cen prądu, ale i nowym obciążeniem – opłatą mocową pobieraną od każdego odbiorcy energii elektrycznej. W najbliższej przyszłości czekają nas kolejne wydatki związane z przewidywanym podwyższaniem opłat emisyjnych i dostosowaniem budynków do unijnych wymogów dotyczących efektywności energetycznej. Nic dziwnego, że inwestycja w fotowoltaikę wydaje się rozsądnym pomysłem nie tylko na użytek prywatny, ale i biznesowy.

Wiele firm i gospodarstw rolnych rozważa montaż instalacji fotowoltaicznych o znacząco większej, w porównaniu do domostw, mocy, a co za tym idzie dużo droższych. W dzisiejszym tekście podpowiem jak wybrać firmę fotowoltaiczną, żeby na tym nie stracić.

Jak sprawdzić firmę fotowoltaiczną? Każdemu według potrzeb.

Firmy montujące fotowoltaikę prześcigają się w „kreatywnym” poszukiwaniu klientów. Interesuje ich często tylko wielkość i nachylenie połaci dachowej, ukierunkowanie jej względem stron świata i roczne zużycie energii. Zgoda, na podstawie takich danych można przygotować ofertę, ale czy będzie to oferta dobra, to już mógłbym się spierać. Dlatego warto rozmawiać z takimi firmami, które oferują audyt potrzeb i zużycia energii. Niech on nawet polega jedynie na pogłębionym wywiadzie podczas rozmowy, ale zawsze pozwoli to później projektantom zaproponować taką instalację, która spełni firmowe potrzeby. Bo co z tego, że dziś zużywamy określoną ilość energii, jeśli w perspektywie najbliższych kilku lat planujemy poszerzyć park maszynowy, albo zainstalować klimatyzację w biurach, albo… zarabiać na naszej instalacji.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną? Projekt to podstawa

Dobrze zaprojektowana instalacja to nie taka, która uwzględnia jedynie bieżące potrzeby, ale taka, która bierze pod uwagę również okresy zmniejszonej produkcji związane z wahaniami pogody, czy spadek wydajności instalacji w czasie. Do dobrych praktyk należy więc niewielkie przewymiarowanie instalacji. Budując instalację na potrzeby biznesowe warto jednak rozważyć zbudowanie większej elektrowni lub oparcie jej na mikrofalownikach, co umożliwi bezproblemową rozbudowę w przyszłości. Większe przewymiarowanie pozwoli na produkcję większą niż potrzeby bieżącej działalności firmy, a nadwyżkę tę można zadeklarować przystępując do usługi DSR, która umożliwi pozyskanie dodatkowych środków, a są to pieniądze niebagatelne, bo zarobić można ponad 100 tys. za każdą zadeklarowaną MWh rocznie.

Czym jest DSR i jak zarabiać na rynku mocy.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej to nie tylko kwestia jej wielkości. To złożony proces i niestety praktyka pokazuje, że większość błędów popełniana jest właśnie na tym etapie. Wynikają one zazwyczaj z niedopasowania oczekiwań i możliwości do dostępnego budżetu. Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu to: 

  • złe rozmieszczenie liczby modułów względem inwertera. 
  • błędna weryfikacja zacienień, co może skutkować zmniejszeniem wydajność instalacji. 
  • złe zaprojektowanie zabezpieczeń, co wpłynie na awaryjność, długość życia instalacji oraz jej bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Poprzez bezpieczeństwo rozumiem tu dwa aspekty instalacji fotowoltaicznej. Pierwszy z nich to jakość podzespołów i montażu (o stosowaniu wymaganych przepisami procedur i zabezpieczeń nie wspominam, bo to oczywistość), a drugi to ubezpieczenia, gwarancje i kondycja przedsiębiorstwa dostarczającego fotowoltaikę

Ważne, żeby już na wstępnym etapie zastanowić się, czy instalacja fotowoltaiczna ma pracować 10, 15, 20, czy więcej lat. Jak będzie wyglądał serwis, co z gwarancją, itp. W dobie dynamicznego wzrostu przedsiębiorstw montujących fotowoltaikę oraz niebotycznymi okresami gwarancyjnymi, którymi mamią klientów, istotna staje się pewność, że firma, na którą się zdecydujemy, za 10 lat będzie wciąż istnieć. Warto poznać więc jej historię, profil działalności, czy wysokość kapitału zakładowego. Wydaje mi się to o wiele ważniejsze np. od tego, czy zatrudnia własnych monterów i jest w stanie zamontować instalację w kilka dni po podpisaniu umowy.

Jeśli już mówimy o ekipach montażowych, to zasadne byłoby sprawdzić ich doświadczenie i referencje, upewnić się, czy mają ubezpieczenie OC i odpowiednie szkolenia. Firma, z którą rozmawiamy o kupnie instalacji fotowoltaicznej, nawet jeśli przy montażu korzysta z podwykonawców, powinna takie dane udostępnić. Jeśli z jakiegoś powodu nie chce tego zrobić, powinno zapalić się nam w głowie światełko alarmowe. Zły montaż elementów instalacji może spowodować utratę gwarancji, że o uszkodzeniach dachu i innych niebezpieczeństwach nawet nie wspomnę. 

Z elementami instalacji sprawa jest prostsza. Im wyższej są one jakości, tym bardziej niezawodna winna być ich praca. Każda oferta będzie wyszczególniać dokładnie, jakie moduły fotowoltaiczne zostaną użyte, na jakich inwerterach, jaka będzie konstrukcja nośna.

Moduły fotowoltaiczne – to one przede wszystkim wpływają na wydajność oraz żywotność instalacji. Maksymalny czas życia instalacji niskobudżetowej to 10 lat podczas, gdy dobrej jakości moduły będą funkcjonować około 25 lat, dodatkowo dzięki nowszym technologiom z mniejszej powierzchni wyprodukują taką samą ilość energii.  

Inwerter – jego jakość znacząco wpływa na ilość wyprodukowanej energii oraz stabilność pracy instalacji. Tańsze inwertery nie posiadają możliwości podłączenia aktywnego monitoringu, w związku z czym nie będzie można sprawdzić, czy instalacja pracuje, z jaką wydajnością, itp. 

Konstrukcja – zastosowanie słabej jakości konstrukcji może spowodować, że producenci modułów, zabezpieczeń, czy inwertera mogą nie uznać gwarancji na swoje podzespoły, co znacząco obciąży budżet przedsiębiorstwa w wypadku awarii.

Standardy montażu, czy jakość podzespołów łatwo również zweryfikować kontrolując instalację fotowoltaiczną za pomocą badania termowizyjnego. Jest to istotne szczególnie przy elektrowniach o mocy 50 kWp i większych. Podczas rozmów warto zapytać, czy firma dostarczająca fotowoltaikę takie badanie oferuje. Więcej o badaniu kamerą termowizyjną pisze Monika Samek w tekście Fotowoltaika. Badanie kamerą termowizyjną.

Jak sprawdzić firmę fotowoltaiczną? Gwarancje i serwis.

Istotnym elementem niemal każdej transakcji jest opieka po podpisaniu umowy, a nie tylko na etapie projektowania i montażu. Mimo, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga stałego nadzoru i serwisowania, to bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami instalacji na dachu, czy na gruncie, raz na jakiś czas będziemy musieli pomyśleć o konserwacji instalacji fotowoltaicznej, czy jeśli pracuje ona w warunkach zwiększonego narażenia na zabrudzenia, czyszczeniu modułów, aby uniknąć zmniejszenia wydajności.

Jeszcze ważniejszą kwestią jest poczucie bezpieczeństwa w razie awarii. Gwarancja swoją drogą, ale doskonale wiemy, że procedury mogą się przeciągać, a w tym czasie jesteśmy zmuszeni do kupowania energii elektrycznej, a takiej sytuacji lepiej uniknąć. Dlatego warto zapytać, czy nasz potencjalny dostawca ma w swoim pakiecie ubezpieczenie od przerw w produkcji spowodowanych awarią lub zdarzeniami losowymi, a także jak dokładnie wygląda sytuacja procedur w przypadku awarii.

Kontakt

Mentioned in this article:

Explore the Knowledge Hub

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím

Join our Newsletter

The copy needed. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean euismod.

Amdgkas dkagd kaghd…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy andTerms of Service apply.