Instalacje fotowoltaiczne produkują zazwyczaj więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać na bieżąco, a na dodatek największa produkcja występuje w godzinach południowych, kiedy zużywamy najmniej prądu.
Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli rozliczać się w systemie opustów, czyli odbierać bezpłatnie określoną ilość wprowadzonych do sieci nadwyżek (70 lub 80%, zależnie od wielkości mikroinstalacji), a od przyszłego roku najprawdopodobniej uzyskamy również możliwość sprzedaży nadwyżek. Niestety, jeśli zdecydujemy się na sprzedaż, nie będziemy mogli odbierać prądu, gdy nasza elektrownia go nie produkuje, ale będziemy za niego płacić.
Sposobem na dodatkowy zarobek na produkowanym prądzie jest podłączenie instalacji do Wirtualnej Elektrowni. I to niezależnie od wybranego systemu rozliczania prosumentów.
Oferuje ona małym producentom energii z odnawialnych źródeł, takim jak właściciele fotowoltaiki, możliwość uczestniczenia w mechanizmach rynku mocy i rynku energii dostępnych do tej pory tylko dla dużych, koncesjonowanych graczy. Wirtualna Elektrownia jest agregatorem, który dajemy każdemu przyłączonemu do niej podmiotowi dostęp do zysków, np. z programu DSR, czyli czasowej obniżki poboru energii, gdzie pieniądze zarabia się już za samą gotowość do obniżki, a są to kwoty sięgające 100 tys. zł/MW/rok.
Aby w pełni zrozumieć działanie systemu, warto uświadomić sobie, czym jest wirtualna elektrownia. To, najprościej rzecz ujmując, inteligentne oprogramowanie, które łączy wielu wytwórców, magazyny energii i konsumentów w jeden zoptymalizowany ekosystem, pozwalający w czasie rzeczywistym planować i dostosowywać produkcję energii oraz inteligentnie handlować na rynku energii przy jak najniższych kosztach operacyjnych.
Wirtualna Elektrownia pełni w systemie rolę agregatora, czyli ma możliwość skupowania nadwyżek i oferowania energii podłączonym do niej podmiotom. Dodatkowo, energia z fotowoltaiki może być przeznaczana do stabilizacji systemu elektroenergetycznego na rynku mocy oraz rynku bilansującym. Udział w programach tych rynków to konkretne, gwarantowane wynagrodzenie za samą gotowość do dostarczenia mocy.
Handel na rynku energii daje kolejną możliwość zysku. Zależnie od bieżących cen rynkowych i ilości wyprodukowanych nadwyżek, można zarobić nawet 50 tys. złotych za każdą MWh.
Dla biznesu i rolników istnieje jeszcze jedna możliwość zysku. Z Wirtualną Elektrownią zintegrowany jest System Zarządzania Energią. Pozwala on swoim użytkownikom na optymalizację zużycia energii, co zależnie od warunków daje od 10 do nawet 40% niższe zużycie energii, nie tylko elektrycznej. Dodatkowo, uzyskuje się wiedzę o tym, jak energia jest użytkowana, gdzie jej najwięcej ucieka oraz co można zrobić, by mniej jej tracić.