Wirtualna elektrownia ratuje przed blackoutem

5.8.2021
:
Wirtualna elektrownia pozwala na udział wielu podmiotów w mechanizmach stabilizujących siec elektroenergetyczną

Energia odnawialna zmienia rynek energetyczny na naszych oczach. Przechodzimy od modelu zcentralizowanego, gdzie mamy wyraźnie rozgraniczonych producentów i odbiorców oraz jednokierunkowy przepływ energii (od wytwórcy do odbiorcy) do modelu rozproszonego, z dużą ilością producentów niestabilnej energii odnawialnej. Kluczem do zapewnienia ciągłości dostaw energii jest bilansowanie rynku w czasie rzeczywistym, co zapewnić może wirtualna elektrownia.

Co to jest wirtualna elektrownia?

Wirtualna elektrownia (VPP) to nic innego, jak inteligentne oprogramowanie, które łączy wielu wytwórców, magazyny energii i konsumentów w jeden zoptymalizowany ekosystem, pozwalający w czasie rzeczywistym planować i dostosowywać produkcję energii oraz inteligentnie handlować na rynku energii przy jak najniższych kosztach operacyjnych. Prawie każda technologia wytwarzania energii może znajdować się w środowisku VPP, w tym: biogaz, biomasa, wiatr, energia słoneczna, wodna, cieplna, para i tak dalej. Bez wirtualnych elektrowni (VPP) nie da się stabilizować w zadowalający sposób wielu źródeł niestabilnej energii, gdy model rynku energetycznego staje się coraz bardziej rozproszony. W przyszłości może się stać tak, że aby korzystać z sieci, będziemy musieli być podpięci do wirtualnej elektrowni. Poza tym, wirtualna elektrownia to korzyści płynące z mechanizmów rynkowych, które mogą przynosić dodatkowy dochód.

O tym, jak zarobić na przyłączeniu fotowoltaiki do wirtualnej elektrowni przeczytasz w tekście: Wirtualna elektrownia a fotowoltaika

Wirtualna elektrownia. Korzyści z programu DSR

Wirtualna elektrownia, czy systemy opomiarowania i zarządzania energią to rozwiązania cyfrowe, które odpowiadają na wyzwania nowego modelu energetycznego i, co się z tym wiąże, nowego modelu konsumpcji energii. Oprócz zagwarantowania ciągłości dostaw, umożliwiają biznesowi, samorządom, czy wreszcie obywatelom czerpanie zysków z transformacji energetycznej, jak np. poprawa efektywności energetycznej, zapewnienie sobie długookresowych kontraktów na tani, niezależny od podwyżek prąd w ramach umów PPA, czy przystąpienie do rynku mocy w ramach programu DSR, czasowej obniżki poboru energii, gdzie pieniądze zarabia się już za samą gotowość do obniżki.

Integracja z wirtualną elektrownią jest bardzo prosta, nie wymaga pozwoleń, czy skomplikowanych urządzeń i procedur. Photon Energy dodaje do instalacji fotowoltaicznych elementy systemu zarządzania energią, które oprócz wielu innych korzyści, dają możliwość integracji z wirtualną elektrownią.

Przekonaj się ile można zarobić na rynku mocy

Efektywność energetyczna. Nowy model energetyczny.

Zmiana modelu energetycznego pociąga za sobą również zmiany w modelu zużycia energii. W najbliższej przyszłości najważniejsze będzie właściwe nią gospodarowanie i wiedza o tym, gdzie i w jakich porach potrzebujemy jej najwięcej, a kiedy możemy zmniejszyć zapotrzebowanie. Połączone z wirtualnymi elektrowniami systemy, takie jak inteligentne systemy zarządzania energią pozwalają oszczędzić po ich wdrożeniu prawie połowę kwot wydawanych dotychczas na energię. Dodatkowo wiedza o tym, jak jest ona konsumowana, pozwala lepiej planować inwestycje, np. w urządzenia energooszczędne, czy termomodernizację budynków.

Kontakt

Mentioned in this article:

Explore the Knowledge Hub

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím

Join our Newsletter

The copy needed. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean euismod.

Amdgkas dkagd kaghd…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy andTerms of Service apply.